Досить часто буває, що приходять хворі з високим артеріальним тиском і в кардіології лежали і в терапії, дивлюсь в аналізи, а там в сечі практично постійно лейкоцити трохи вище норми. П’ють такі хворі зазвичай або комбіновані гіпотензивні препарати, або навіть кілька таблеток на добу, а тиск і на фоні їх вживання часто погано регулюється і бувають гіпертонзивні кризи. Коли питаю, що ви пили для нирок, кажуть, що нічого. “Ну у вас же лейкоцити постійно вищі норми”- питаю я. “Лікарі сказали, що це нічого страшного” - відповідають хворі.
ЯК ПОВ'ЯЗАНІ ХРОНІЧНІ ХВОРОБИ НИРОК З ГІПЕРТОНІЄЮ НАСПРАВДІ ?
А насправді, хоча з незрозумілих мені причин в кардіології, чомусь не всі лікарі приділяють велике значення стану нирок в гіпертоніків, ще в ХІХ столітті ангілійський лікар R. Bright, довів зв'язок нормальної роботи нирок і нормального тиску. Ще у 30-50 роках ХХ століття, вчені H. Goldblatt, F. Gross, провели дуже велику роботу, яка довела зв'язок погіршення роботи паренхіми нирок і розвиток серцево-судинних захворювань і смерті. А гіпотензивні препарати з групи інгібіторів АПФ, які по наказах МОЗ України і ВООЗ йдуть першими в черзі призначень ліків від гіпертонічної хвороби впливають саме на фермент, який виробляється в нирках.
Тобто виходить дивна річ - лейкоцити на рівні 8-15 це нічого страшного, білок в сечі в невеликій кількості, це типу «вікове» - за словами деяких лікарів, для кардіолгічного хворого і гіпертоніка не дуже важливе.
І в той же час часто і вони назначають інгібітори АПФ – які впливають в першу чергу саме на речовину, яку нирка виробляє в ішемії, тобто коли в ній нема нормального кровообігу, але нефротичний і нефритичний синдром не лікують. Здорові нирки з гарним кровопостачанням ніколи не будуть виробляти більше АПФ, який викликає спазм судин і підвищення артеріального тиску, ніж це потрібно. Єдиним винятком, може бути хіба, що гостра втрата крові більше літра.
За даними статистики у 60-90% хворих з хронічним захворюванням нирок виникає артеріальна гіпертензія. В той же час гіпертонічна хвороба, сама по собі негативно впливає на нирки, і вони є одним з органів мішеней за якими ми маємо слідкувати в першу чергу, особливо у людей які вже схильні до набряків.
Крім того з віком у кожного наростають явиша атеросклерозу в тому числі ниркових артерій і тому з віком функція нирок знижується на 1% за рік. Якщо є цукровий діабет, атреріальна гіпертензія, системні захворюванння, куріння сигарет ураження судин нирок відбувається ще швидше.
Чи відомо вам, що інколи при, ще нормальних значеннях креатиніну крові швидкість клубочкової фільтрації (функції нирки) є зниженою ?
Ось одна з формул за якою можна самостійно порахувати кліренс креатиніну (КК) - фактично швидкість клубочкової фільтрації. Де вік вказується в роках, маса тіла - в кг, креатинін сироватки в ммоль/л
В здорової людини КК має бути більше 90. Якщо у вас нижче, за цією табличкою ви можете оцінити роботу своїх нирок за цією таблицею.
Що ж робити?
Звичайно ж, що лікування має бути комплексним і паралельно з лікуванням тиску потрібно лікувати і саму нирку.
Якщо АГ спричинена більше ішемією нирки, тобто тим, що у неї погано поступає кров - чудові результати після гірудотерапії, адже п’явки дуже добре відновлюють мікроциркуляцію в нирках і в результаті вони починають менше виділяти ренінангіотензин перетворюючого фактору (речовини, яка викликає спазм судин і підвищує тиск) .
Якщо ж у нирці або в сечовидільній системі є вогнище хронічної інфекції, звичайно, що його треба санувати. Хто вам скаже, що вилікувати ХЗН легко, скаже вам не правду. Лікування тривале, під контролем аналізів сечі на кількість лейкоцитів і наявність білку, навіть його слідів.
Цікавий випадок
Цікавим був один випадок, звернулась жінка з важкою гіпетензією 180-200 мм.рт.ст. Вона лежала в кардіології, безуспішно самостійно лікувалась п’явками ставлячи їх за вуха, консультувалась в судинній хіругрії обласної лікарні, в результаті базовою терапією було щоденне вживання 4 сильнодіючих таблеток на добу. Але і це не давало безкризового перебігу хвороби.
Коли я подивилась аналізи сечі, то помітила постійно сліди білка і лейкоцити коливались в межах від 8 до 50 в полі зору. Креатинін бів трошки вищий норми, але коли я порахувала по формулі КК вийшло 46, а це вже 3 стадія ураження, помірно знижена фукнкція нирок. Я подивилась по зонах відповідності і виявила значну болючість в зоні шийних хребців, а також жіночих статевих органів. Вона сказала, що по гінекології у неї все добре, тільки був поліп який стирчав з шийки матки. Ще жінка відмовлялась від статевих стосунків через біль і виділення після цього. В гінеколога останній раз була 4 роки тому.
Я таки настояла на огляді, і там виявилось, що той поліп на ніжці став синюшно-золотистого кольору, тобто загнив. Що і могло бути вогнищем хронічної інфекції в сечовидільних шляхах. Звичайно ж ми скерували її на операцію, поліп видалили і дуже вчасно. Хірург сказав, ще трошки і міг би бути сепсис.
Після проведеної антибіотикотерапії, жіночка пройшла курс лікування п’явками, масаж шийного відділу хребта. Робота нирок покращилась - зник запах сечі від тіла, набряки під очима зменшились. Артеріальний тиск гарно прийшов в керований стан. Зараз вона 1 раз п’є на добу лише пів таблетки препарату з типу інгібіторів АПФ. Чому пів?, бо це найнижча наявна в аптеці доза. А ціла таблетка знижує занадто низько, аж до 90-110. КК (кліренс креатиніну) зараз 78 - це значно краще (2 стадія - незначно знижена ШКФ), продовжуємо лікування нирок травами.
Бажаєте отримати додаткову інформацію? - залишіть Ваші контакти - ми зв’яжемось з Вами...
Відгуки відсутні. Буть першим!
Для додавання відгуків авторизуйтесь або зареєструйтесь
Як запобігти ускладненням гіпертонічної хвороби? Як уникнути розвитку інсульту, інфаркту, частих гіпертонічних кризів, як можна вплинути на густину крові, тонус судин?
Натисніть ТУТ«натисніть тут» і про все це дізнайтесь з даної статті.