Кошик порожній
Меню

Дуоденіт симптоми, причини, діагностика, лікування

Гастродуоденіт нерідко викликає болі в животі, відсутнісь апетиту, дуоденіт нерідко є причиною нудоти, запалення дванадцятипалої кишки часто супроводжується набряком  дуоденальних сосочків, недостатністю сфінктера Оді, і рефлюксом дуоденального вмісту в шлунок, що провокує появу ерозій, та  ін.

Гастродуоденіт – це досить поширене захворювання, що супроводжується запаленням дванадцятипалої кишки та прибрамної зони шлунку.

Дуоденіт у дітей часто супроводжується розладом дванадцятипалої кишки внаслідок чого розвивається запальний процес слизової оболонки або стінки шлунку чи дванадцятипалої кишки. Коли захворювання прогресує, запальний процес поширюється далі на слизову оболонку шлунку і вже виникає гастродуоденіт.

Зверніть увагу! Сам по собі дуоденіт буває дуже рідко, адже в основному супроводжується все: закидом шлункового вмісту в стравохід, недостатнім змиканням сфінктера між шлунком і дванадцятипалої, внаслідок чого власне і виникає гастродуоденіт, тобто запалення шлунку та дванадцятипалої кишки. Дванадцятипала кишка надзвичайно важлива частина кишечника, адже саме там запускається процес травлення.

Основною причиною через що чого виникає дуоденіт є

 • Холецистит, холангіт, застійні явища в жовче-вивідних шляхах
 • Глистні інвазії жовчевивідних шляхів та кишечника
 • харчові отруєння
 • зловживання деякими медикаментами
 • зараження хелікобактерною інфекцією
 • спазм сосочків дванадцятипалої кишки внаслідок емоцій
 • зміщення внутрішніх органів від нормального положення

Наслідком дуоденіту завжди є порушення травлення, бо :

 • не виділяються нормально ферменти підшлункової залози;
 • не виділяються жовч в необхідній кількості;
 • не виділяються травні соки дванадцятипалої кишки;
 • в дванадцятипалу кишку не поступає нормально оброблена їжа кислотами шлунку.
 • а при зниженій кислотністі шлункового соку, утворюється менше лужних компенсаторних соків, які виділяються з підшлункової залози, жовчними соками та соками дванадцятипалої кишки. Зростає ризик виникнення еозинофільного гастродуоденіту, як реакції на конкретний вид їжі, і алергізації ораганізму в цілому.

 

Ще одною важливою причиною гастродуоденіту може бути опущення шлунку, що призводить до зміщення і дванадцятипалої кишки. В даному випадку обов’язково потрібно поставити орган на місце, скориставшись процедурою вісцерального масажу. В Лічниці сестер Похмурських Ви можете скористатись сеансами вісцерального масажу і не лише підняти опущений орган, а й зняти спазм дуоденальних сосочків, адже вісцеральний масаж з цим надзвичайно ефективно справляється.

Цікаво знати! У хворих людей на дуоденіт тиск в дванадцятипалій кишці є набагато вищий, ніж в протоках, що власне перешкоджає витіканню соків підшлункової залози і жовчі з печінки. Відповідно в хворих на дуоденіт може бути закид вмісту дванадцятипалої кишки в протоки, а далі до підшлункової залози, внаслідок чого виникатимуть запальні процеси в підшлунковій - панкреатит.

Симптоми гастродуоденіту:

 • біль в епігастрі;
 • болі справа під ребром;
 • нудота, рвота;
 • погане травлення;
 • гіркота в роті;
 • при дуоденіті також можуть бути присутні головокружіння;
 • випадіння волосся;
 • здуття живота;
 • при гострому та хронічному гастродуоденіті можуть бути симптоми мальабсорбції (втрата поживних речовин, що надходять в травний тракт внаслідок поганого всмоктування їх в тонкій кишці).

Часто хронічний дуоденіт супроводжується запорами та відрижками.

Окрім цього, при дуоденіті може розвиватися анемія, адже дуоденіт перешкоджає нормальному засвоюванню заліза та вітамінів грути В.

 

Діагностика гастродуоденіту:

 • лікар, який займається вісцеральним масажем може визначити чи є запалення та напруження в дванадцятипалій кишці за допомогою пальпації;
 • основним методом, який діагностує гастродуоденіт є фіброгастроскопія (це процедура огляду внутрішньої поверхні стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки за допомогою ендоскопа);
 • виявити рефлюкс з дванадцятипалої кишки в стравохід також можна за допомогою фіброгастродуоденоскопії.

Також при гастродуоденіті в процесі ендоскопії можна виявити гіперемію (переповнення кров’ю кровоносної системи органу).

Причини виникнення рефлюксу з дванадцятипалої кишки в шлунок:

 • неправильне положення органу, тобто шлунок зміщений і деформується сфінктер;
 • досить низька кислотність шлункового соку.

Лікування дуоденіту:

При підвищеній кислотності

При пониженій кислотності

1. інгібітори протонної помпи (група ліків, які зменшують виділення шлункових соків); наприклад, омепразол.

2. ліки, що знижують кислотність - інгібітори Н2-гістамінових рецепторів - наприклад, ранітідін;

 

При пониженій кислотності чи субатрофічному гастриті дане лікування НЕ рекомендовано!

 обволікаючі препарати:

1. препарати солей алюмінію (алмагель);

2. препарати солей вісмуту (де-нол);

з природніх обволікаючих:

- відвар насіння льону (2 ст. ложки льону на 0,5 л. води, варити на мінімальному вогні);

- відвар вівса;

- прополіс на молоці.

 

Фітотерапія при гастродуоденіті:

 • комплекс препаратів: Гастрона + Холеана + Золотосан (даний комплекс препаратів позитивно впливає при гастродуоденіті, зокрема на шлунок, дванадцятипалу кишку, печінку та підшлункову залозу).

Вищенаведені препарати:

- знімають запалення при гастродуоденіті;

- стимулюють травну секрецію;

Дані препарати:

- не мають жовчогінної дії;

- знімають запалення, не посилюючи відтоку жовчі.

 

Зверніть увагу! Усі вищенаведені препарати Ви можете придбати у нас на сайті або офлайн в Лічниці сестер Похмурських .

 

Дієта при дуоденіті\гастродуоденіті:

Як при будь-якому запаленні кишечника, при дуоденіті слід:

 • їсти подроблену їжу, до прикладу, при дуоденіті Ви можете перейти на крем-супи;
 • не вживати сильно наваристу або дуже жирну їжу;
 • молочні продукти при загостренні дуоденіту травляться важче (при загостренні дуоденіту цільне молоко рекомендовано виключити з раціону, кисломолочне переноситься легше, але все індивідуально);
 • також сам хворий має фіксувати і записувати в щоденник харчування після якої їжі йому починає боліти в животі, нудити або здувати живіт.

 

Важливо! Якщо ефекту по лікуванню гастродуоденіту не вдається досягти, не зважаючи на дотримання всіх рекомендацій - рекомендовано зробити тест на харчову непереносимість, адже повністю виключати, наприклад, молочні продукти з раціону при дуоденіті просто так, теж не зовсім правильно, адже в цих людей збільшуються ризики виникнення остеопорозу (дефіциту кісткової тканини в старшому віці).

Хелікобактер пілорі при дуоденіті\гастродуоденіті:

Слід пам’ятати, що до вторинного дуоденіту, гастриту, виразки в шлунку та дванадцятипалій  кишці дуже часто призводить хелікобактер пілорі.

Лікування хелікобактера пілорі:

- Пілобакт (включає весь набір препаратів, які потрібні для ерадикації даного мікроба – амоксацилін, кларитроміцин та омепразол);

 

Діагностика хелікобактер пілорі при дуоденіті\гастродуоденіті:

 • лікарі можуть взяти тест на хелікобактера пілорі під час фіброскопії;
 • уреазний тест (дихальний або фекальний).

Вплив нервового збудження на дуоденіт\гастродуоденіт:

Нервове перезбудження може впливати на виникнення спазмів не тільки в дванадцятипалій кишці і дуоденальних сосочках, а й в товстому кишечнику (внаслідок чого виникає і спастичний коліт).

Препарати для зниження нервового збудження:

- Антистрес (2 капсули на день);

- якщо порушений сон на фоні нервового збудження – препарат Здоровий сон;

- при вагітності для зниження нервового збудження можна вживати – препарат Седанол (цей препарат беремо під язик і розсмоктуємо як Валідол при надмірній тривозі);

 

Дані препарати Ви також можете придбати в Лічниці сестер Похмурських!

 

Зверніть увагу! Якщо не лікувати довгий час дуоденіт, то він може загрожувати виразкою, а в подальшому онкологічними захворюваннями шлунку та дванадцятипалої кишки.

Зауважте, що в Лічниці сестер Похмурських кожного пацієнта обов'язково оглядає лікар перед проходженням певної процедури і враховує всі покази і протипоказання та підбирає необхідну техніку лікування.

Якщо Ви хворієте на дуоденіт чи гастродуоденіт або знайшли у себе симптоми гастродуоденіту, то записуйтесь на консультацію в Лічницю сестер Похмурських, яка знаходиться за адресою м. Львів, вул. Медвецького 29. Запис за телефоном: 097-070-57-57, 073-070-57-57, або через  форму додаткової інформації нижче.

Бажаєте отримати додаткову інформацію? - залишіть Ваші контакти - ми зв’яжемось з Вами...

Обговорення

Відгуки відсутні. Буть першим!

Залишіть Ваш відгук

Для додавання відгуків авторизуйтесь або зареєструйтесь