Кошик порожній
Меню
Послуги

Гірудотерапія при пародонтиті і пародонтозі

Зі стоматологічних захворювань найчастішою причиною звернення за лікуванням п'явками ( гірудоторапією) є гінгівіт, пародонтит, пародонтоз. Адже незважаючи на сучасні досягнення в терапевтичній стоматології такі хвороби як хронічний гінгівіт, пародонтит, пародонтоз часто важко піддаються лікуванню навіть в хорошого стоматолога, який все робить правильно. Саме тому хворі змушені звертатися і до народних методі лікувння пародонтозу і пародонтиту. І з другого боку самі лікарі та науковці шукаючи нових ефективни методів лікування пародонтозу все частіше звертаються до давно відоми старих методик, таких як лікування п'явками, по гірудотерапії в стоматології більшість наукових праць, в тому числі англомовних, написані саме по аналізу лікування п'явками гінгівіту, пародонтиту, папіліту та парадонтозу.
 
 
Гірудотерапія – це методика, що передбачає лікування п’явками за допомогою ферментів, що містяться в слині п’явки. До прикладу, гірудин, саме він міститься в слині п’явки і у зміїній отруті. Гірудин інгібітор тромбіну, запобігає агрегації тромбоцитів і утворенню тромбів.
 
Наукові роботи про гірудотерапію в стоматології з статистикою доказової медицини:
1. Митрофанов І.В. "Гирудотерапия в комплексном лечениии парадонтита" 2006 р. В цій науковій статті проведено статистичне підтвердження ефективності лікування п'явками при катаральному, гіпертрофічному, виразковому гінгівіті легкого, середнього і важкого ступеня перебігу; локалізований і генералізований. 
2. Т. И. Сашкина, А. И. Абдуллаева, "Гирудотерапия в лечении хронического генерализованного пародонтита", вересень  2019. де доведено зниження запального індекса запального папілярного індексу ураження десен і кровоточивості на 32% при легкій ступені, на 24 % при середній степені, і на 6% при важкому ступені ураження хронічного генералізованого передонтиту. 
3. Т.В. Вилова, М.А. Девяткова, Е.Н. Анисимова "Микробиоз полости рта при использованиив лечении гингивита" 2005 р. Відбулося достовірне зниження видів мікробів в ротовій порожнині, які висівалися в мазку з десен з 19 до 11 видів. Достовірно в 2 рази знизилася кількість патогенних стрептококів, в 4 рази ентерококів, повністю зникли пневмококи, грибів роду Candida, Streptococcus piogenes, та ін.
 
Показання до гірудотерапії в стоматології:
 1. гінгівіт
 2. папіліт;
 3. пародонтит;
 4. парадонтоз, в тому числі генералізований;
 5. кіста
 
Протипокази до гірудотерапії в стоматології.
 1. наявність гострої гінійної інфекції в зоні де планується проводити гірудотерапію,
 2. злоякісні пухлини в ділянці щелеп, язика, горла,
 3. гострі інфекції з утворенням гною в районі горла, гайморових пазух
 4. гемофілія,
 5. важка анемія,
 6. психічні порушення.

 
Людина зі здоровими зубами завжди виглядає молодшою, але є такі захворювання, які сприяють навіть втраті здорових зубів. Це є всім відомий пародонтоз, про який ми власне і поговоримо в статті.
 
Пародонтоз і пародонтит дифдіагностика
Пародонтоз і пародонтит відрізняються тим, що пародонтит - це етап запалення ясен, який характеризується прогресуючим руйнуванням тканин пародонту та кісткового комірця зуба або групи зубів, а пародонтоз - це вже етап дистрофічного ураження пародонту, руйнування кісткової частини , яка утримує корінь зуба, а також виражених трофічних порушень в самих яснах.
 
Симптоми пародонтиту та пародонтозу:
 1. кровоточивість ясен;
 2. болючість та припухлість ясен;
 3. біль після солодкої чи кислої їжі;
Причини пародонтиту:  
 1. погана гігієна рота;
 2. брекети, реакції між різними металами в ротовій порожнині;
 3. інфекції носоглотки;
 4. вагітність;
 5. куріння;
 6. хвороби шлунку;
 7. цукровий діабет;
 8. генетика;
 9. судинні захворювання. 
При пародонтиті допомагає професійна гігієна, антибіотики, спеціальні мазі які стоматолог закладає в кишеньки, які утворюються біля зуба при пародонтиті. В той же час незважаючи навіть на ідеально виконану роботу самим стоматологом пародонтит переходить в хронічний і нерідко з місцевого стає генералізованим. Така проблема часто зумовлюється не тільки стійкістю мікробів до антибіотиків, а й зниженням місцевого імунітету, порушенням кровообігу в яснах, та наявність супутніх захворювань, якими стоматолог не займається.
 
Гірудотерапія підвищує місцевий імунітет, і допомагає організму справитись з інфекцією, а гістаміноподібна речовина, яка міститься в слині п'явки має місцеву виражену протизапальну дію.Aeromonas hydrophila spp. - продукує дестабілазу, що руйнує оболонку інших мікробів, цьому також сприяють простагландин, калікреїн, які теж є діючими речовинами лікування п'явками.
 
Розглянемо результати наукової статті по антибіотикотерапії та резистентності інфекцій, автором якої є Мітрофанов І.В., 2006 рік. «Гірудотерапія в комплексному лікуванні пародонтиту».  В даному дослідженні взяло участь 49 пацієнтів, віком від 18 до 34 років. 11 осіб мали генералізований пародонтит, тобто всі ясна були запалені, інші хронічний локалізований пародонтит. У всіх цих хворих напередодні було проведено в повному обсязі лікування пародонтиту стоматологом. І у всіх них було не ефективне стандартне лікування з антибіотиками, мазями та чистками зубів. 9 осіб - мали легкий перебіг, 17 осіб -перебували в загостренні, а також був катаральний гінгівіт, 12 осіб -мали генералізований гіпертрофічний гінгівіт. Цим людям ставили п’явки на ясна та оцінювали ефект до лікування та після лікування п’явками пародонтиту чи пародонтозу. Коли пацієнти проходили лікування гірудотерапією, вони не вживали жодних антибіотиків. Під час даного дослідження орієнтувалися на результати таких індексів, які після лікування п’явками значно змінилися: 
 1. парадонтальний індекс, у якому середнє значення зменшилось від 1,69 до 0,85;
 2. індекс: кровоточивість по Махлема, тут результати змінилися від 39,11 до 21,07, тобто зменшилася кровоточивість ясен;
 3. індекс гігієни по Грін-Верміліон, по даному індексу також відбулося суттєве зменшення.
До лікування п’явками в слині хворих людей виявляли 16 видів мікробів, в тому числі грибкових мікроорганізмів. Після лікування п’явками в слині зменшилась кількість, а саме не виявили зовсім патогенних мікроорганізмів, кандіда зменшилася в 6 разів, стриптококи/стафілококи зменшилися в 2,5 рази. Також у всіх пацієнтів після лікування п’явками зменшилися болі, набряки, гіпертрофія. Після гірудотерапії посиніння та жилки на яснах зникли та ясна набули здорового вигляду.
 

Увага! Пародонтит і щитовидка теж тісно пов'язані адже наявність хронічної інфекції в ротовій порожнині може бути причинним фактором до розвитку автоімунного тиреоїдиту - захворювання щитовидної залози. Нерідким є ще поєднання хронічного пародонтиту і пародонтозу з хронічним тонзилітом. В таких випадках ми також використовуємо гірудотерапію, в той же час лікар розписує комплексний курс лікування п'явками, щоб мати змогу вплинути і на перераховані захворювання.
 
Причини пародонтозу: в першу чергу це хронічне запалення і порушення мікроциркуляції, в результаті дистрофічні процеси і зниження місцевого інмунітету як наслідок. На цьому етапі найголовнішим завданням є відновити мікроциркуляцію, тому гірудотерапія є патогенетично обґрунтованою при пародонтозі. Саме тому лікування п'явками дає чудові результати.
 
Адже серед ферментів п'явки ми маємо не лише гірудин, який попереджує утвонення нових тромбів, а й фермент дестабілаза, яка здатна руйнувати вже існуюсі тромби і бляшки. Фермент гіалуронідаза змінює ступінь гідратації тканин ясен і сприяє зникненню їх набряків.
 
Дослідження 2019 року, автори-стоматологи: Т.І. Сашкіна, А.І. Абдулаєва, «Гірудотерапія в лікуванні хронічного генералізованого пародонтиту». Тут вже були важкі випадки пародонтита, коли повністю запалені всі ясна. Вікова категорія від 32 до 52 років. І фактично в дослідженні брали участь всі люди для яких була не ефективна антибіотикотерапія. Також цим пацієнтам до того провели професійну чистку стоматологи, але пародонтит в них не проходив. Усім пацієнтам проводили курс гірудотерапії та паралельно слідкували за харчуванням. Участь в дослідженні брало 50 пацієнтів. Під час лікування п’явками орієнтувалися на такі результати:
 1. по індексу РМА після гірудотерапії отримали результати від 21,8 зменшився до 14,89, тому зменшилися майже вдвічі болі і набряки;
 2. в середній ступені від 33,74 до 25,74;
 3. у важкій ступені, коли зуби при пародонтиті вже хитаються після лікування п’явками результат покращився показник РМА від 67,85 до 64,24.
Як бачимо ефективність гірудотерапії є доказана, навіть без вживання антибіотиків після лікування п’явками багато показників зменшились майже вдвічі.
 
Діагностика пародонтозу:
Для встановлення кінцевого діагнозу пародонтозу використовують панорамний знімок та пародонтальний зонд.
 
Що робити при пародонтозі чи пародонтиті, якщо антибіотики не допомагають?
 В такому випадку при запущеному пародонтозі потрібно покращити мікроциркуляцію за допомогою гірудотерапії. На практиці у Лічниці сестер Похмурських були випадки, що вже після першого сеансу лікування п’явками колір ясен ставав живіший, змінювався з синюшного на здоровий блідо-рожевий, зменшились набряки, зменшився біль та покращився апетит. Також був випадок, коли була кіста над зубом і і вже планували її оперативне видалення в щелепнолицевій хірургії, та дякуючи гірудотерапії людина обійшлась без операції, кіста розсмокталася всього за 2 сеанси лікування п'явками.
 
Зверніть увагу, що при проходженні курсу гірудотерапії при пародонтозі чи пародонтиті, все одно, необхідно відвідувати стоматолога, і обов'язково зробити професійну чистку зубів адже наявні зубні камені не дадуть змоги щільно прилягти тканинам десени навколо зуба.

Види пародонтиту:

 1. генералізований;
 2. локалізований

 

 1. гострий;
 2. хронічний;
 3. загострення
 4. ремісія

 

 1. катаральний
 2. гіпертофічний
 3. виразковий
 4. атрофічний
Імпланти при пародонтозі ставити не рекомендовано, адже вони можуть відірватися.
 
Лікування пародонтозу та пародонтиту народними методами:
 Для лікування пародонтозу та укріпленні зубів в поєднанні з лікування п’явками ще часто використовують різні продукти на основі алоє. Листочок алоє рекомендують як для профілактики так і для лікування при різних захворюваннях. Рекомендують при пародонтозі жувати листок алоє або прикладати його на ясна та залишати на ніч. 
 
Також при пародонтозі варто замінити зубну пасту і зубну щітку на спеціальні призначені для людей з пародонтозом, така зубна паста містить лікувальні трави, мікроелементи, а зубна щітка містить м'яку щетину. Для лікування пародонтозу в домашніх умовах дуже рекомендуємо ЧАЙ ПРИ ПАРОДОНТОЗІ 1 пакетик на 1 стакан окропу, 10 хв настояти, полоскати рот після чищення зубів 2 рази на день. Половину стакана виполоскати, а решту випити, адже чай при парадонтозі також позитивно впливає на роботу шлунка.
 
Але не займайтесь самолікуванням і проконсультуйтесь з лікарем. Адже часто пародонтит не вдається вилікувати при хронічному гастриті. При гастриті нерідко йде незмикання кадрії, закид шлункового вмісту, подразнення ясен і виникнення пародонтиту. В такому випадку нерідко позитивний ефект дає вісцеральний масаж живота, а також комплекч настоянок Гастрона + Холеана + Золотосан
 
Якщо у вас порушена толерантність до глюкози, скриті форми цукрового дабету, або вже навіть виставлений діагноз цукровий діабет першого чи другого типу, пародотоз буде розвиватися набагато швидше, і лікуватися значно важче. В такому випадку обов'язковий огляд лікарем, і можливо буде призначене лікування ліками або навіть інсуліном діабету. Якщо це лише предіабет, нерідко все можна врегулювати строгою дієтою і фітотерапією. Рекомендуємо комплекс препаратів Діамантова цілюща + Гастрона + Холеана, а також Ендокрин актив протидіабетичний. Гірудотерапія при цих формах пародонтиту і пародонтозу особливо ефективна адже основною причиною їх прогресування є порушення мікроциркуляції в ротовій порожнині.
 
Якщо ж ви курите, то пародонтоз курця теж спричинений порушенням мікроциркуляції ясен в поєднанні з токсичним впливом сигаретного диму. Якщо хворий навіть пройде курс гірудотерапії при пародонтозі, але не покине шкідливу звичку, ефект лікування може триматися значно коротший час, ніж звичайно. В такому випадку ефективною допомогою, щоб кинути курити буде рефлексотерапія (лікування голковколюванням), єдиною вимогою є бажання кинути курити.
 
Чи заразний пародонтоз і чи можна ним заразитися через поцілунок? Пародонтоз – це не інфекційне захворювання, тому дана патологія не передається контактним шляхом. Все дуже залежить від місцевого імунітету, та поверхневого імунного захисту слизових.
 
Краще не чекайте ускладнень від  пародонтозу чи пародонтиту , а починайте лікування п’явками на ранніх стадіях пародонтиту. Саме тому у Лічниці сестер Похмурських у Львові кожного хворого обов'язково огляне лікар перед проходження сеансів гірудотерапії при пародонтозі чи пародонтиті, в першу чергу огляд лікаря важлиивий для виявлення супутніх захворювань які сприяють розвитку пародонтиту, і можуть знизити ефективність гірудотерапії. Наш лікар гірудотерапевт врахує всі покази і протипоказання до процедури та підбере  необхідну техніку лікування п’явками для вас, та за потреби лікування пародонтозу і супутніх захворювань не тільки гірудотерапією, а й іншими засобами народної або офіційної медицини, 

Якщо у вас запитання по здоров'ю просимо їх писати сюди, щоб ми могли бути максимально корисні для вас