Кошик порожній
Меню

Лікування лімфостазу ніг

З проблемою лімфостазу нижніх кінцівок на курс лікування лімфодненажним масажем ніг, або лікувальною фізкультурою або гірудотерапією, фітотерапією та іншими методами народної медицини звертається чимало пацієнтів.Також в системі лікування лімфедеми нижніх кінцівок якщо нога болить, гаряча ми використовуємо і медикаменти, за потреби антибіотики. Наші лікарі добре володіють схемами лікування рожистого запалення нижніх кінцівок, яке нерідко привоить до лімфостазу ніг в подальшому. Ми також мали достатню кількість пацієнтів з лімфостазом ніг після операції по онкології, і знаємо тонкощі проведення лімфодренажу в таких хворих. Доводилося лікувати людей з важкою формою лімфостазу, коли він охоплював не лише ноги, ай промежину і живіт. 
Що ж таке лімфостаз ніг?
 
Лімфостаз, лімфедема ніг – це захворювання як нижніх кінцівок так і верхніх, яке проявляється набряками, внаслідок недостатності судин лімфатичної системи.
В даній статті ми розберемо, що таке лімфостаз нижніх кінцівок, як лікувати хронічні набряки з ніг, як з ними боротися та як загалом покращити ситуацію при лімфостазі нижніх кінцівок. Також навчимось робити самомасаж ніг та ряд вправ, які є надзвичайно корисними при лімфедемі нижніх кінцівок.
 
Причини виникнення лімфостазу нижніх кінцівок:
Застій лімфи в ногах відбувається через порушення лімфовідтоку від нижніх кінцівок. Внаслідок цього виникають набряки та деформації ніг. Лімфедема – це вже хронічний застій лімфи, при якому вже порушується білковий обмін нижніх кінцівок та на фоні того виникають виразки. 
 
Також лімфостаз може розвиватися на фоні різних захворювань, серед них:
 1. ⦁ травми;
 2. ⦁ патології нирок;
 3. ⦁ запальні процеси у судинах;
 4. ⦁ серцева недостатність;
 5. ⦁ артроз;
 6. ⦁ онкологія.
 
Часто лімфостаз нижніх кінцівок може виникати після рожі, для якої характерні набряки, болі, свербежі, а також температура.
 
Симптоми лімфедеми ніг:
 1. ⦁ збільшення об'єму ніг, згладження місця де виступають кісточки на гомілково-стопному суглобі.
 2. ⦁ різниця в об'ємі ніг
 3. ⦁ слабкість;
 4. ⦁ болі в ногах;
 5. ⦁ свербіж і зміна кольору шкіри нижніх кінцівок;
 6. ⦁ постійна втома;
 7. ⦁ збільшення ваги;
 8. ⦁ болі в суглобах.
 
Стадії лімфостазу нижніх кінцівок:
 
 • ⦁ Перша стадія лімфостазу - характеризується тим що набряки зазвичай з'являються до вечора, але зникають після сну або відпочинку лежачи.
 • ⦁ Друга стадія лімфостазу нижніх кінцівок - набряк ніг стає постійним і вже не зникає вранці, коли людина поспить.
 • ⦁ Третя стадія лімфедеми нижніх кінцівок - набряк ніг стає досить твердим і викликає помітну деформаці кінцівки. Може мінятися колір шкіри, вона витоншується, свербить, хворий значно швидше втомлюється, навіть при невеликому навантаженні. 
 • ⦁ Четверта стадія лімфостазу має найгірші прояви і ускладнення. Набряк ніг стає дуже твердим і малопрогинається при лімфодренажному масажі нижніх кінцівок. Небезпечниим ускладненнм цього періоду є те коли течуть ноги, адже відкриваються трофічні виразки через які тече лімфа, такому хворому важко вже навіть обслуговувати себе самого і пересуватися по квартирі. Така важка форма лімфостазу також називається слоновість.

 
Діагностика лімфедеми:
Здебільшого для діагностики лімфостазу чи лімфедеми нижніх кінцівок застосовують лімфосцинтиграфію. Для самоконтролю прогресування лімфостазу рекомендуємо також робити періодичні заміри об'ємів ніг по контрольних лініях, адже завдяки цьому, при легких формах лімфедеми і формах сережньої важкості можна досить просто контролювати чи прогресує набряк ніг
 
Як лікувати лімфостаз?
Лікування лімфостазу нижніх кінцівок вимагає комплексного підходу, тому використовуються різні методи як медикаментозні  так і не медикаментозні, які включають:
 1. лімфодренажний масаж ніг як ручний так і апаратний курсами;
 2. ⦁ компресійну білизну;
 3. ⦁ дієти;
 4. ⦁ прийом медикаментів (таблеток, антибіотиків), особливо якщо причина лімфостазу -це рожисте запалення ніг в минулому, або навіть виникали повторні його загострення;
 5. гірудотерапію
 6. ⦁ самомасаж ніг - щоденно ;
 7. ⦁ лікувальну фізкультуру
 
Методом ефективного лікування лімфостазу ніг є лімфодренажний масаж, який може проводитися як за допомогою рук, так і апаратом. В Лічниці сестер Похмурських ви можете проходити курси лімфодренажного масажу не тільки нижніх кінцівок, але й за потреби рук, живота, грудей. Нерідко в важких стадіях лімфостазу наші масажсти працюють не лише з набряком самих ніг, але й з лімфостазом сідниць, промежини і живота.
 
Нерідко після операцій по онкології коли видаляють пахові лімфовузли, лфмфостаз починається не з ніг, а з промежини і низу живота, і лише пізнише переходить на нижні кінцівки.
 
Також додатково рекомендуємо лікування народними методами, гірудотерапією, фітотерапією.
 
 При лікуванні лімфедеми гірудотерапією є певні обмеження, а саме якщо у вас була операція по онкології, то лікування гірудотерапією можна проводити лише після 5 років, за умови, якщо не було рецидивів.
Дуже важливо навчатись самомасажу, адже навіть після лікування лімфедеми ніг його потрібно буде проводити щодня.
 
Зверніть увагу! Для хворих з лімфостазом ніг, краще підходить активна робота, де потрібно ходити, стояча робота, навпаки провокує збільшення набряків ніг до кінця дня.
 
Лікувальні вправи при лімфостазі та лімфедемі ніг:
Найважливішим при виконанні лікувальних вправ при набряках і лімфостазі є розміщення ніг вище рівня серця. При лімфостазі робити лікувальні вправи треба лише в компресійній білизні. На початку краще робити кожну вправу, але якщо їх виконувати дуже важко, просто зменшувати кількість повторів вправ.
 

Вправа 1 Глибоке дихання животом:
Беремо стільчик та на нього ставимо подушку. Ноги весь час мають знаходитися вище рівня серця. Ноги ставимо на стілець та надуваємо живіт на вдосі та на видосі затягуємо живіт під ребра. Дану лікувальну вправу повторюємо 10-20 разів.
Вправа 2 Швидке втягування та надування живота:
Потрібно повторювати швидкі рухи животом втягування та надування.
Вправа 3 Оберти стопами в різні сторони:
Ноги піднімаємо догори та робимо оберти стопами назовні та всередину. Дана вправа пропрацьовує литки та покращує відток від ніг. При лімфедемі ніг краще робити в компресійних колготках, які покращують дію вправи.
Вправа 4 Згинання і розгинання стоп:
Ставимо ноги догори та згинаємо і розгинаємо стопи. При всіх вправах, коли працюють сильно литки, можуть судомити ноги. Це означає, що є проблеми з глибокими венами. В таких випадках допоможе гірудотерапія.
Вправа 5 Оберти пальцями ніг:
 Варто робити оберти пальцями ніг в різні сторони, назовні та досередини. 
Вправа 6 Згинання і розгинання пальців ніг:
На даній вправі дуже добре пропрацьовується стопа і покращується лімфовідтік саме з цієї ділянки, а також зменшуємо набряки в щиколотках.
Вправа 7 Потрясіть обома ногами, щоб добре відчувати вібрацію:
Гарно потрусіть ногами, щоб добре відчувати вібрацію, оскільки чим краща вібрація, тим сильніше ви дієте на дрібні лімфатичні судини і тим краще ви позбуваєтеся в них запалення та застою рідини.
 Вправа 8 Лежачи, розгинаємо ногу – стопа на себе, згинаємо ногу і витягуємо стопу, а коли ногу згинаємо в коліні, то пальці ніг витягуємо:
Ця вправа добре пропрацьовує литки, та за допомогою пропрацювання стегна зменшуються набряки вище коліна.
Вправа 9 Підтягуємо коліно до грудей:
Якщо вам важко згинати ноги в коліні, ви можете використовувати рушник, підтягуючи за допомогою рушника ногу до грудей.
Вправа 10 Розвертаємо зігнуті коліна ніг направо і наліво:
Старайтеся, щоб лопатки не відривалися від підлоги.
Вправа 11 Піднімаємо сідниці вверх і трусимо ними:
Ця вправа добре працює при застоях в тазі та пахових складках.
Вправа 12 Піднімаємо сідниці вверх. Зводимо і розводимо коліна.
Вправа 13 На кожні 4 розведення додаємо 1 опускання і піднімання сідниць.
Вправа 14 Трусимо ногами, щоб добре відчувати вібрацію.
Вібрація особливо важлива вправа при лімфотазі, адже вона змушує працювати кожну найменшу судинку, кожен лімфатичний капіляр, і під дією сили тяжіння міжклітинна рідина, яка спричиняє набряки нижніх кінцівок, буде повертатися назад. 
 
 Пам'ятайте , під час виконання вправ у вас не має виникати ніяких різких больових відчуттів. І обов'язково після ЛФК при лімфостазі одягнути лімфодженажні колготки, які зафіксують ефект лікувальної фізкультури.
Щоденне виконання вправ від набряків ніг, допоможе їх позбутися, а також зменшить прогресування варикозу нижніх кінцівок. Особливо важливо зменшити набряки для хворих лімфостазом. Адже якщо нічого не робити (ні вправ, ні масажу, ні ніяких інших лікувальних процедур) при лімфостазі, набряки ніг поступово тільки збільшуються. Ноги дедалі більше деформуються на вигляд, а сам набряк, потім стає дуже твердим і не піддається лікуванню. На пізніх стадіях шкіра на ногах може тріскати і з неї починає текти лімфа, яка дуже легко і швидко інфікується, зупинити таку лімфорею і заживити рани дуже складно, особливо коли є ще якісь супутні захворювання - серцево-судинна недостатність
 
Набряки ніг є частим попередником лімфостазу. Їх причиною можуть бути варикоз, флебіт ( запальне захворювання вен), тромбофлебіт.
 
 Варто також при лікуванні лімфедеми ніг використовувати настоянки, такі як:
 1. Венофітон, який підвищує тонус судинної стінки венозних та лімфатичних судин;
 2. Лімфосан – знімає запалення в лімфатичних судинах і як наслідок покращує їхню роботу.
 3. ⦁ Для зовнішнього застосування рекомендуємо мазь Троксерутин, яка  тонізує м’язову стінку судин. 
 Також хороший результат дає Бодяга медичної п’явки, оскільки п’явка розріджує кров, знімає запалення судин, але звісно самі сеанси гірудотерапії дають кращі результати.
⦁ Кінський каштан – тонізує м’язову стінку вен і судин.
 Дієта при лімфедемі нижніх кінцівок:
Щоб зменшити болі та неприємні відчуття при лімфостазі ніг рекомендовано дотримуватися дієти, а саме:
 1. ⦁ варто вживати їжу маленькими порціями та 5-6 разів на день;
 2. ⦁ пити багато води;
 3. ⦁ на період лікування не вживати вуглеводів;
 4. ⦁ не вживати спиртних напоїв.
Якщо не проводити ніякого лікування на початкових етапах, то з кожним разом будуть все більші ускладнення і  може розпочатися слоновість, тобто хронічний лімфостаз нижніх кінцівок.
 
У Лічниці сестер Похмурських проводиться не лише лікування лімфостазу  нижніх кінцівок, а й верхніх. Також лікування лімфостазу чи лімфедеми бедра, голеностопа, стопи, паху.
 
Саме тому у Лічниці сестер Похмурських кожного пацієнта обов'язково оглядає лікар перед лімфодренажним масажем та лікуванням лімфостазу, лімфедеми нижніх кінцівок і враховує всі покази і протипоказання до процедури та підбирає необхідну техніку проведення масажу нижніх кінцівок при лімфедемі чи інших хворобах. Професійне лікування та лімфодренажний масаж ніг при лімфедемі можна зробити у нас в клініці, у Львові, за адресою , м. Львів, вул. Здоров'я 6, тел. 0970705757, 0730705757.

Зворотній зв`язок