Кошик порожній
Меню

Готуємось до школи. Або як самостійно перевірити чи немає викривлень хребта.

Кінець серпня. Усі інтенсивно готуються до Першого Вересня: купують нові форми, ранці, зошити та інше шкільне приладдя та й, між іншим, проходять медогляд перед школою. Мене, як лікаря, дуже вражає недбальство батьків у ставлені до цього питання. Зараз літо, більшість дітей ще по селах, дитячих таборах та інших місцях відпочинку, тому деякі "дуже розумні" батьки приходять до лікаря самі і просять, щоб видали довідку про стан здоров*я дитини без присутності самої дитини. І все це при тому, що останнім часом діагноз "Практично здоровий(а). Група здоров*я І. Група фізичного виховання - основна" став майже екзотикою. Цього року, зі всіх оглянутих дітей, тільки двоє заслужено отримали такий діагноз. У всіх решти були відхилення у здоров*ї. Найчастіше "падають" показники здоров*я при:

 

 

-- виконанні проби Руф*є (відображає стан серцево-судинної системи, здатність відновлюватися після фізичного навантаження). Та звідки ж той організм може навчитись відновлюватися після навантажень, якщо найбільші навантаження- це бігання пальцями по клавіатурі комп*ютера, коли дитя грає "Скайрім", "танчики", "острів скарбів" чи якусь іншу модну єрунду.

 

 

-- огляд спини дитини .У 80% дітей виявлено сколіотичні зміни (викривлення) хребта.  (детально про сколіоз розглянемо трохи нижче у цій статті).

 

 

-- огляді в окуліста. Телевізор, комп*ютер, екран мобільного невпинно, безжально роблять свою чорну справу.

 

 

-- крім того великі відсотки дітей з хронічним тонзилітом, дискінезією жовчовивідних шляхів, різними проявами алергій та ін..

 

 

Сьогодні я б більш детально хотіла зупинитися на такій проблемі як сколіоз. По-перше величезний % виявлення даної патології, а по-друге шокуючі слова однієї мами при огляді її сина. Жінка прийшла за довідкою для свого сина, я пам*ятаючи цю дитину ще з попередніх оглядів, я відмовилась давати довідку заочно, жінка образилась і пішла, сказавши, що знайде іншого лікаря який буде більше «зговорчивим». За кілька днів приходить знову, на цей раз вже з хлопчиком (напевно «зговорчивий» лікар не знайшовся). « Ну оглядайте, як вам немає чим зайнятись,»- сказала жінка замість привітання. І ми оглянули. При виконанні  проби Руф*є  показники заледь дотягнули до спеціалізованої групи (група з найменшим фізичним навантаженням), а при огляді спини виявлено сколіоз ІІ ступеня (цьому хлопчику лише 11 років), плоскостопість.  Я почала пояснювати страшні наслідки для здоров*я дитини, давати рекомендації стосовно лікування (до речі, якщо розпочати лікування до моменту повного окостеніння хребта, то сколіоз виліковується повністю), мати безучасно слухала, а потім ніби проснулась і каже: «А з такими змінами до армії не візьмуть?». Я відповіла, що якщо нічого не робити, то хвороба буде лише прогресувати, відповідно настануть зміни при яких точно дитину визнають непридатною до служби. « От і добре, хоч якась гарантія є що він не піде до армії. Бо поступати він все одно не буде. А під одягом не буде видно, що він кривий». Жінка з хлопчиком вийшла, ми залишились в кабінеті і не могли відійти від шоку. Страшні думки роїлися вголові. До чого ми йдемо, яке наше майбутнє. Це ж не хтось зі сторони, а ми самі нищимо ці молоді пагінці, а потім киваємо на когось. Якщо спробувати оправдати цю маму, її тривогою про війну на Сході, то я все одно не розумію її песимізму. ЇЇ дитині лише 11 років, у їх родині ніхто не був і зараз не перебуває в зоні АТО, то чому ж така зневіра. Адже ми маємо те  в що віримо, чого чекаємо. Дасть Бог, війна закінчиться і цьому хлопченяті з часом захочеться повноцінно жити, любити, народжувати дітей та й просто бути успішною людиною, то яке моральне право має мати вже сьогодні позбавляти його усього цього своєю байдужістю і зневірою?...

 

 

Після цього емоційного відступу давайте повернемось до медичних аспектів сколіозу.

 

 

 Залежно від вираженості кута викривлення виділяють 4 ступені сколіозу:

 

При сколіозі І ступеню (легка - кут викривлення не перевищує 10 °),   ще не дає ніяких виражених симптомів, крім втоми, дискомфорту у спині при сидінні чи стоянні.

 

 

Сколіоз ІІ ступеню (середня - 10 ° -25 °) 

 

 

Сколіоз ІІІ ступеню (важка - 25 ° -50 ° )

 

 

Сколіоз ІV ступеню (врай важка - більше 50 °).

 

 

Ознаки сколіозу:
Помітити захворювання на початковій стадії може тільки лікар. Тому необхідно відвідувати всі планові огляди.  

 

 

1.      Одне плече весь час піднімається вище іншого.

 

 

2.       Сутулість.

 

 

3.       Часті болі в спині після тривалої ходьби або після тривалого перебування у вертикальному положенні (чим сильніше викривлення хребта, тим менше часу людина може безболісно пересуватися або стояти). При важчих ступенях сколіозу людина втомлюється після довгого лежання горілиць. Тому під час сну такі пацієнти більше люблять спати на боці, ще й підтягують ногу під себе.

 

 

4.       Лопатки розташовані одна вище іншої.

 

 

5.       Видимі зміни: порушення форми грудної клітки і спини, у важчих ступенях  западання ребра, ослаблення м*язів живота,  реберні дуги переднього відділу грудної клітини випирають.

 

 

6.      Головний біль. Такі дітки часто скаржаться, що їх болить голова, коли вони довго пишуть чи читають. На жаль, часто батьки цю скаргу пропускають мимо вух, мотивуючи тим, що дитя симулює, бо не хоче вчитися.

 

 

7.      При сколіозі шийно-грудного відділу ІІ –ІV ступеню часто у дітей діагностують проблеми із зором. Це виникає тому, що у довгастому мозку, який є прямим продовженням спинного мозку, знаходиться центр зору, і при порушенні нормального кровообігу у хребцевих артеріях порушується функція цього центру.

 

 

8.      При видимому дефекті хребта, страждають внутрішні органи. Якщо діагностується лівобічний сколіоз, порушені функції лівої легені, серця, підшлункової залози та інших органів, розташованих у лівій частині тіла. Відповідно при правобічному сколіозі страдають органи розміщені в правій половині тіла.  Дуже складною патологією є s - подібне викривлення хребта. При цьому захворюванні видно відразу дві сколіотичні дуги, які можуть виникати незалежно один від одного. Його лікування дуже важко проходить і буває ефективним тільки при початку розвитку.

 

 

Як у домашніх умовах виявити сколіоз у дитини? Для цього розглянемо фото двох дітей. Фото1- спина здорової дитини. Фото2 – сколіоз І ступеню. Для  виявлення кута відхилення необхідно підвісити на нитці  ручку,  закріпити її в ділянці 7-го шийного хребця (див. фото). Тоді перевіряєте: --  чи є, а якщо є то у який бік іде відхилення хребта від нитки.

    

 

 

-          Перевірте чи нижній кут лопаток знаходиться на одному рівні, для цього умовно через найнижчу точку лопаток проведіть перпендикулярну до натянутої нитки лінію.

 

-          Подивіться чи плечі дитини знаходяться на одному рівні.

 

-          Перевірте чи кути, утворені опущеною рукою і тулубом однакові, чи немає з одного боку додаткової складочки на талії дитини.

 

-          Крім того зверніть увагу на поперековий відділ хребта, там ви можете знайти поперечні складочки («синдром пральної дошки»).

 

-          Проведіть лінію перпендикулярну до натягнутої нитки через верхні точки клубових кісток. Вони також повинні бути на одному рівні.

 

Якщо хоч один із симптомів позитивний, біжіть до лікаря. Тому що тільки вчасне лікування допоможе повністю позбутись даної патології. Якщо ж ви упустете цей час, то наслідки  будуть плачевні: з віком розвинуться захворювання судин головного мозку (ЦВХ), проблеми з тиском, міжреберна невралгія, порушення роботи внутрішніх органів. І пам*ятайте, що в дорослому віці на кістку ми вже не зможемо вплинути, корекція буде можлива лише за рахунок м*язевого корсету, а проблеми із здоров*ям не обмежаться лише «зовнішнім виглядом,прихованим під одягом», як сказала вище згадана мамочка. Для більшої наглядності зверніть увагу на фото дорослого із скривленням хребта.

 

 

Лікування полягає у:

 

 1. Правильному масажі. Його повинен проводити кваліфікований масажист-реабілітолог, тому що його особливістю є різна дія на м*язи з боку викривлення і здорового боку.

   

 2. У складніших випадках лікар після масажу лікар виконує певні маніпуляції.

   

 3. Індивідуально підібрані лікувальні вправи. Їх необхідно регулярно виконувати щонайменше 3 місяці підряд.

   

 4. Плавання, а ще краще спеціальні вправи у воді.
  Лікування може проходити до 4-6 місяців.

   

  Головне завдання - зупинити прогресування деформації хребта, стабілізувати досягнуту корекцію, поліпшити дихальну функцію грудної клітини, домогтися косметичного ефекту, профілактика больового синдрому. Необхідний індивідуальний підхід з урахуванням особливостей хвороби.

 

Профілактика захворювання починається з народження. Не треба саджати малюка в подушки. Чим довше дитина повзає, тим легше буде хребту переносити вертикальні навантаження. Потрібно виховувати стійку звичку тримати правильно своє тіло в різних положеннях, заохочувати рухливі ігри і обмежувати час перебування за комп'ютером.

 

В старшому віці необхідно 2 рази на рік проходити курс лікувального масажу, виконувати індивідуально підібрану фізкультуру.

 

 Пам*ятайте! Профілактика краще лікування! Почнете сьогодні, матимете здоров*я завтра.

 

                                                                                                                                                                    

Дивіться також:

медовий масаж спини

лікувальний масаж спини, 180 грн при оплаті курсу

Біоактив Пам'ять 50 капсул

Артротоп №50

медовий масаж спини, 325 грн за сеанс при оплаті курсу

Остеовіт №50

масаж спини банками

Наді сведана (проникаюче тепло)

масаж спини з глибоким прогріванням (снехана), 35-40 хв

Хондроїтин з глюкозаміном 0,5 г, №40

пневмовакумний масаж спини

Пішінчхалі

пневмовакумний масаж спини з "січеними банками"

Пінда сведана

Бажаєте отримати додаткову інформацію? - залишіть Ваші контакти - ми зв’яжемось з Вами...

Обговорення

Відгуки відсутні. Буть першим!

Залишіть Ваш відгук

Для додавання відгуків авторизуйтесь або зареєструйтесь